DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Zdravotní osvěta

SYRINGOMYELIE

Jedná se o výtah z článku: http://cavalierhealth.org/syringomyelia.htm

Syringomyelie (SM) je extrémně vážný stav, při kterém dochází ke vzniku a naplnění míšních dutin tekutinou. 
SM je také známá jako „nemoc škrábání na krku“, protože jeden z nejběžnějších znaků je škrábání ve vzduchu poblíž krku.

Zadní polovina lebky kavalírů může být typicky příliš malá pro všechny části mozku, a tak se "nacpou" skrze foramen magnum, velký týlní otvor – díru na zadní straně lebky, a tím částečně zablokují tok cerebrospinální tekutiny dolů míchou. 
Variabilní tlak vytvořený abnormálním tokem cerebrospinální tekutiny podle předpokladů vytváří SM dutiny zvané syrinx v míše.
SM je vzácná u většiny plemen, ale stala se docela rozšířenou u kavalírů a grifonků. Číslo diagnostikovaných případů u kavalírů roste dramaticky už od roku 2000. Výzkumníci odhadují, že přes 95% kavalírů má Chiari-like malformaci (změnu lebky, která je přítomna u všech případu SM a považuje se za její možnou příčinu) a že 50% kavalírů může mít SM.
SM byla poprvé identifikována veterinárními neurology v devadesátých letech, zatímco klasické symptomy, jako je škrábání ve vzduchu, byly pozorovány i dříve.
SM může být někdy popsána jako sekundární onemocnění Chiari-like malformace (CM). Ještě však nebyl pochopen vztah mezi CM a vývinem SM.
SM je celosvětově rozšířená a nelimituje se na jednu zemi, linii v chovu nebo chovatelskou stanici a experti věří, že je u kavalírů dědičná. CM je u kavalírů také rozšířená, možná to může být vlastní součást standardu. Vážnost a rozšíření SM se v posledních letech jeví jako závažně se zhoršující v každé další generaci. Onemocnění je známo i u jiných plemen, v menší míře jsou ovlivněni například pinčové, bišonci, bostonští teriéři, bulteriéři, čivavy, francouzský buldoček, kingové, maltézští psíci, jezevčíci, papiloni, pomeraniani, mopsi, shih tzu, yorkšíři.

Chiari-like malformace – Okcipitální hypoplasie – Kaudalní okcipitální malformační syndrom
Tyto tři termíny byly používány k identifikaci malformace, u které se věřilo, že má svou roli v zapříčinění SM. Výzkumníci se na Mezinárodní konferenci o syringomyelii na Veterinární univerzitě v Londýně v listopadu 2006 dohodli, že se bude používat termín Chiari-like malformace k popsání malformace objevující se u kavalírů a dalších krátkolebých plemen.
CM je pojmenovaná po podobném onemocnění lidí, které objevil Dr. Hans Chiari. CM je definovaná jako stav charakterizovaný nesouladem ve velikosti mozku (je příliš velký) a lebky (je příliš malá). Není dostatek místa pro zadní část mozku (mozeček a prodlouženou míchu), ta je tlačena ven přes velký týlní otvor. Velký týlní otvor je otvor na zadní části lebky, kterým vede páteř. Kavalíří mozek je svou velikostí spíše vhodnější pro větší plemena, pro srovnání je velký asi jako mozek labradora.

 

V článku z roku 2014 jsou uvedeny tři různé definice CM
• Odsazení mozečku je definováno jako konkávní (vyduté), spíše než ploché nebo konvexní (vypouklé)
• Zaklínění výběžku mozečku do velkého týlního otvoru
• Vysunutí výběžku mozečku přes velký týlní otvor
Výzkumníci došli k závěru, že pouze vysunutí/vyhřeznutí mozečku skutečně definuje CM, protože v běžné populaci je velká pravděpodobnost odsazení i zaklínění, což naznačuje jistou nespolehlivost.

Prozatím není usnesení mezi veterináři o tom, jak měřit týlní kost kavalírů, aby se zjistilo, jaký má být tvar mozku při „normální“ týlní kosti kavalírů. Doktorka Clare Rusbridge, vedoucí výzkumu SM, popisuje 3 „klasické rysy“ chiari-like malformace
1. Ztráta normálního kulatého tvaru mozečku, který vypadá jakože je odsazen od týlní kosti
2. Přemístění mozečku do a přes velký týlní otvor
3. Zakroucení prodloužené míchy

SM je definovaná jako stav, který vede k vývoji dutin obsahujících tekutiny v parenchymu míchy v důsledku abnormálního pohybu mozkomíšního moku. Cerebrospinální tekutina normálně proudí sem a tam mezi mozkem a míchou s každým tepem srdce. Vzhledem k tomu, že srdce pumpuje krev do mozku, proudí mozkomíšní tekutina z mozku přes týlní otvor do míchy, aby vyhověla zvýšenému množství příchozí krve. Předpokládá se, že SM vzniká, když mozkomíšnímu moku v normálním oběhu zabrání zúžení nebo zablokování průtoku přes velký týlní otvor, tím se zvyšuje tlak, kterým je mok běžně tlačen do míchy. Rozdíl mezi tlaky způsobí, že mícha se roztáhne nebo odtáhne, vytváří se dutina nazývaná syrinx, mozkomíšní mok nebo tekutina z okolních cév a tkání se přirozeně tlačí do dutiny.

V květnu 2005 proběhla studie na stovkách kavalírů, na základě této studie vznikly odhady, že alespoň 50% kavalírů má některý stupeň Chiari-like malformace, ačkoliv ne všichni jsou postiženi tak těžce, aby se u nich projevovala SM. Ve studii z roku 2010 bylo odhadnuto, že celoživotní riziko vývoje SM je 55%. Ve studii z roku 2011, provedené pouze na kavalírech s diagnózou SM se uvádí, že celková velikost dutiny pozitivně koreluje s věkem. V jiné studii zjistili, že 25% jednoletých psů a 70% šestiletých psů má SM.

 


 

Symptomy

 

1. Škrábání
Symptomy jsou individuální pro každého psa a mohou se značně lišit, nejčastějším příznakem SM je však, že je pes citlivější v oblasti krku, což způsobuje, že se v některých situacích nekontrolovatelně škrábe v oblasti krku a na rameni. Obvykle při škrábání nedochází ke kontaktu s kůží. 
Věřilo se, že je to důsledek zvýšení tlaku mozkomíšního moku po celé délce páteře, toto způsobuje tlak na nervy páteře a vytváří brnění či pálivou bolest a další pocity, které psa vyzývají k škrábání. 
V dubnu roku 2016 vědci z Británie zjistili, že tento symptom je spojen s velkým syrinxem, který se rozpíná do krční páteře (C3-C6). 
Je složité odhadnout, kdy už je škrábání spíše důsledkem SM, většinou se však soustředí pouze na jednu stranu. Tento symptom vykazuje progresi v čase, od občasného škrábání může přecházet v déle trvající epizody doprovázené zvukovými projevy bolesti.
Škrábání může spouštět i dotek na krku, rameni, hlavě, hrudi, často těmto psům vadí obojek, což vede ke spojitosti škrábání s procházkami – pes se škrábe a zároveň pochoduje a jakoby hopsá. 
Pokud se domníváte, že Váš pes trpí SM, rozhodně vyměňte obojek za postroj, což psovi velmi uleví, postroje netlačí na citlivou oblast krku, a tím se zmírní i škrábání, obojek může také zhoršit nediagnostikované syrinxy (dutiny).

2. Projevy bolesti
Většinou je SM majitelem zaznamenaná nejdříve projevy bolesti zdánlivě bez jakékoliv zjevné příčiny, může se jednat o kvílení, kňourání, kňučení až křik. Projevy bolesti se také mohou objevovat v epizodách, klidně i s odstupem let. Někteří psi jsou citliví a změny počasí - bouřky nebo chladné fronty mohou způsobit epizodu bolesti. 
Během epizod psi zalézají pod stůl, židle nebo postele ve snaze vyvarovat se světlu. Někteří mají tyto epizody častěji během noci. Skrze bolest může být pes i nesnášenlivý vůči jiným psům nebo lidem.

3. Vyhledávání chladných prostor a nepokojnost
Často se postižení psi neustále přemisťují místo spánku a vyhledávají chladná místa jako dlažbu nebo chtějí ven v dešti, což jim přináší úlevu.

4. Slabost končetin
Někteří psi časem získají zhoršující se styl chůze („klouzavou chůzi“). Mohou vykazovat nedostatek koordinace, snadněji spadnou. 
Někdy může kolaps zapříčinit česání nebo koupel a někdy se mohou převalit na jednu stranu i během hry. Vstávání je složitější, stejně jako scházení ze schodů a další seskoky. Také se mohou objevit záškuby nohou. Psi mohou mít problém s rovnováhou i při posazení.

5. Lízání nohy
Někteří psi si lížou nebo koušou packy nebo nohy až obsesivně často až do masa.

6. Únava a letargie
Někteří psi se stanou spavými a odpočívají většinu dne, často s hlavou se zvýšené poloze, což je jim pohodlnější.

7. Chytání imaginárního hmyzu, třesení hlavou, oblizování
Chytání imaginárního hmyzu je typický neurologický symptom - chňapání do vzduchu. Psi také často třesou hlavou, nadměrně zívají – čímž pravděpodobně uvolňují tlak a také se nadměrně oblizují na tlamě.

8. Tření tlamy o zem
Když psa bolí hlava, často si tře tlamu o podlahu – v nadměrné míře, zdraví psi to dělají běžně s potěšením před tím, než se vyválí. Postižený pes při tom také může pokračovat ve škrábání.

9. Škrábání koberce, gauče
Někteří psi obsesivně škrábají koberce nebo gauče, zvláště poté, co prodělali epizodu bolesti. Mohou také běžet po celé délce pohovky a tlačit se proti ní. Opět je to normální chování, ale u psů se SM je to zuřivá aktivita a vyjádření bolesti.

10. Poškození nervů, ztuhlost, záchvaty
Toto může psa ovlivnit mnoha způsoby od ztráty citlivosti, sluchu nebo pohyblivosti svalů. Někteří psi mají neurologické problémy s ušima. 
Poškození nervů mají někteří psi malé nebo nezaznamenatelné poškození a další mají poškození vážné. Někdy se vyvine u psa ztuhlost krku, zad nebo končetin. Ve vážných případech může být krk zatuhlý permanentně na jednu stranu – skolióza krku nebo může být celé tělo zkroucené do tvaru písmene C. Psům se může také hlava chvět.

Mnoho psů žere i pije raději ze zvýšených misek, což je pro ně zřejmě komfortnější, z tohoto důvodu mohou odmítat jíst z misky položené na zemi!

U štěňat mohou být symptomy SM detekovány velmi zřídka, většinou symptomy nejsou evidentní před 6. měsícem života.
S postupem onemocnění dochází k poškození míchy a obvykle pes vykazuje přecitlivělost, intenzivní bolesti a dysfunkci končetin. Primární příznaky se mohou značně lišit, v některých případech dokonce kavalír se SM nemusí vůbec vykazovat vnější symptomy!
Také se stává, že kavalír s CM nemá SM, ale přesto vykazuje příznaky.


JE DŮLEŽITÉ MÍT NA PAMĚTI: 
Mnoho z uvedených symptomů se neřadí pouze k SM a je důležité, aby vše posoudil veterinář a vyloučil nejdříve jiné, méně závažné možné příčiny. Podobné symptomy mají např. PSOM ( Primary secretory otitis media) – zánět středního ucha, nejrůznější alergie, infekce uší, ušní parazité, kožní parazité. Avšak mnoho psů bývá často dlouho a neúspěšně léčeno na alergie, zde je vhodné konzultovat s neurologem, mnoho veterinářů SM považuje za příliš vzácnou. Včasná léčba je velmi důležitá!

aktualizováno: 15.05.2023 10:21:44