DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Luxace češky (pately)

Volný překlad článku: http://cavalierhealth.org/patellas.htm

Jedná se u kavalírů o dědičné onemocnění, které způsobuje zvětšená a uvolněná kolenní češka.
Předpokládá se, že porucha postihuje až 20% kavalírů. Češka by měla být umístěna v drážce ve středu kolenního kloubu. 
Genetické predispozice luxace jsou: mělké drážky, oslabené vazy, nesouvislost svalů a vazů stehenní a holenní kostí a češky.
Pokud se problém s patelou neřeší, bude docházet k další degeneraci, češka se bude opotřebovávat, drážka bude plytší a může to vést až k ochrnutí. Předčasně se může také v postižených kloubech objevit artritida, což vede k otoku a snížené pohyblivosti kloubu.
Je všeobecně považovaná za dědičnou vadu u kavalírů a některých dalších plemen. Ve veterinárních studiích se porucha spojuje s dědičným nedostatkem přirozených kolagenových vláken ve vazech a šlachách. V článku z července 2018 dospěli vědci k závěru, že luxace patel u psů je spojena s abnormalitami kolagenových vláken podobným těm, které jsou pozorovány u lidí s Ehlers-Danlosovým syndromem (dědičné onemocnění pojivové tkáně kloubů)


Symptomy a diagnoza
Luxaci lze zkontrolovat snadno pohmatem. Vyšetření probíhá bez narkózy a veterinární ortoped při něm klasifikuje stupeň luxace. Dospělý kavalír by měl být vyšetřen každoročně a štěňata by měla být vyšetřena v 6-8 týdnech (zde se informace rozchází s klubovými doporučeními v ČR)
Luxace pately se klasifikuje do čtyř stupňů závažnosti, může dojít k progresu

  • 1. Stupeň - patela je téměř normální a může být přesunutá pouze při vyvinutí tlaku.
  • 2. Stupeň - patela může být přesunutá při natažení a zůstává mimo i při ohnutí. V důsledku vykloubení češky může trpět kloubní chrupavka a vyvine se sekundární osteoartritida. Luxaci indikuje spontánní kulhavost, ale obvykle se češka snadno vrátí do normální polohy a pes nevykazuje známky bolesti. Postižený pes příležitostně nese zadní nohu dva nebo tři kroky, ale pak ji položí dolů, jakoby se nic nedělo.
  • 3. Stupeň - patela je přesunutá po většinu času, je možné ji manuálně vrátit zpět, ale velmi snadno znova vyklouzne. Kavalíři s tímto stupněm mají zvýšené riziko přetrhnutí předního křížového vaziva kolenního kloubu. Luxace je rozšířená natolik, že noha začíná ztrácet funkci. Epizody vyklouznutí češky jsou častější, pes možná nebude chtít vyskakovat, může cítit bolest a patela se často nevrací do normální pozice, když je zatlačena do své drážky během vyšetření.
  • 4. Stupeň - patella je po celou dobu vykloubená. Pes se snaží nohu nepoužívat kvůli bolesti, nohu není možné zcela natáhnout ani manuálně a pes vykazuje známky chronického bolestivého postižení zahrnující částečnou nebo úplnou neochotu vyskakovat.

Léčba
Medikace
Psi s nižším stupněm luxace dostávají často předepsané nesteroidní protizánětlivé léky pro úlevu od bolesti. Léky musí být předepsány veterinářem, ale US food & drug administration varuje o nebezpečí při užívání těchto léků.

Operace

Ortopedický zákrok je většinou doporučován k nápravě vážnějších stádií (stupně 3 a 4). Doktor může chirurgicky prohloubit drážku češky. Samotná patela může být bočně svázaná, aby nedošlo k jejímu vychýlení. Také může být odříznuta šlacha kvadricepsu a poté zvovu připevněna v laterálnější poloze. 
Rekonvalescence po zákroku vyžaduje klidový režim po delší dobu a pouze velmi omezenou fyzickou aktivitu.

Alternativní terapie
V některých případech netradiční způsoby léčby – homeopatie, holistická léčba, akupunktura a kloubní doplňky mohou být užitečnou alternativou ke konvenční medicíně a chirurgii. Často bývá předepisována hydroterapie a plavání. 

Jedinci s luxací pately by neměli trpět nadváhou!

aktualizováno: 15.05.2023 10:21:44